Rekonstrukce domů

Dotace Zelená úsporám 2013

Nejprve si povíme něco o samotném programu Zelená úsporám. Jedná se o opravdu poměrně rozsáhlý program, který spravuje Státní fond životního prostředí a funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Jeho základním statutem je poskytování dotací pro energetické úspory.

Tento program musí být samozřejmě také z něčeho financován, těžko by na něj šli v dnešní době peníze ze státního rozpočtu.

Prostředky pro financování jsou tedy získávány především z prodeje emisních povolenek, které povolují vypouštět skleníkové plyny do ovzduší, přičemž vše je upraveno dle Kjótského protokolu.

Kjótský protokol byl dojednán roku 1997 v japonském městě Kjóto. Čeho se tedy tento program zejména týká nebo kdy jej můžete využít? Vše by mělo vést k energetickým úsporám při stavbě nebo rekonstrukci bytových nebo rodinných domů. Konkrétně byste tedy měli dostat dotace (nevratné) na věci jako například výměnu oken, zateplení domů, pořízení rekuperace tepla, pořízení nového pasivního domu nebo pokud budete třeba chtít vyměnit neekologický zdroj teplé vody či vytápění za ekologický.

Mezi tyto ekologické zdroje pak patří například tepelná čerpadla, solární konektory nebo kotle na biomasu. Poprvé byl tento program v České republice vyhlášen v období mezi 22. dubnem 2009 a 31. prosincem 2012. Pro zajímavost bylo tenkrát u nás přijato zhruba sedmdesát pět tisíc žádostí, přičemž schváleno bylo nakonec něco kolem čtyřiceti tisíc žádostí celkově zhruba za deset miliard.

Tento rok byl program Zelená úsporám nastartován nanovo, a to konkrétně na začátku srpna. To znamená, že již můžete v klidu žádat o schválení dotací. První vyplácení dotací je naplánováno zhruba na letošní podzim.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Zelená úsporám a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.